Kwalifikacja wstępna
Kwalifikacja wstępna dotyczy osób posiadających prawo jazdy:
- kategorii D1, D1+E, D, D+E, wydane po 10 września 2008r.,
- kategorii C1, C1+E, C, C+E, wydane po 10 września 2009r.
Te osoby obowiązuje tzw. Kwalifikacja wstępna.
Przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta ukończyła:
- 18 lat – w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:
- C lub C+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępna,
- C1 lub C1+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,
- 21 lat – w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:
- C lub C+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępna przyśpieszoną,
- D lub D+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną,
- D1 lub D1+E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał odpowiednią kwalifikacje wstępną przyśpieszoną,
- 23 lata – w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną.
Kierowca obowiązany jest uzyskać kwalifikację, odpowiednio do pojazdu samochodowego, którym zamierza wykonywać przewóz drogowy, w zakresie bloków programowych, określonych odpowiednio do kategorii prawa jazdy:
- C1, C1+E, C i C+E,
- D1, D1+E, D i D+E.
Kierowcy obowiązani są przed rozpoczęciem szkolenia w zakresie kwalifikacji wstępnej wykonać badania lekarskie i psychologiczne.
Kwalifikacja obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz testy kwalifikacyjne. Szkolenie w ramach:
- Kwalifikacji wstępnej trwa 280 godzin,
- Kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej trwa 140 godzin.
Dla kwalifikacji wstępnej kurs kwalifikacyjny obejmuje:
- Część podstawową – teoretyczną trwającą minimum 195 godzin,
- Część specjalistyczną prowadzoną w formie:
- Zajęć teoretycznych trwających minimum 65 godzin,
- Zajęć praktycznych w ruchu drogowym, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 16 godzin jazdy indywidualnej oraz
- Zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 4 godziny jazdy indywidualnej.
Dla kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej kurs kwalifikacyjny obejmuje:
- Część podstawową – teoretyczną trwającą minimum 97 godzin,
- Część specjalistyczną prowadzoną w formie:
- Zajęć teoretycznych trwających minimum 33 godziny,
- Zajęć praktycznych w ruchu drogowym, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 8 godzin jazdy indywidualnej oraz
- Zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 2 godziny jazdy indywidualnej.
W przypadku prowadzenia zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych przy wykorzystaniu urządzenia (symulator), 2 godziny jazdy w warunkach specjalnych bez wykorzystania tego urządzenia uznaje się równoważne 1 godzinie jazdy przy wykorzystaniu tego urządzenia.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej trwa 70 godzin.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej obejmuje zajęcia teoretyczne trwające minimum 65 godzin oraz minimum 5 godzin zajęć praktycznych w ruchu drogowym.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej trwa 35 godzin.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej obejmuje zajęcia teoretyczne, trwające minimum 33 godziny oraz 2,5 godziny zajęć praktycznych w ruchu drogowym.
Po zakończeniu kursu kwalifikacyjnego kierownik ośrodka szkolenia przesyła odpowiednio do właściwego wojewody wniosek o przeprowadzenie testu kwalifikacyjnego dla osób, które ukończyły szkolenie. Wniosek powinien zawierać wykaz osób szkolonych z podaniem imienia i nazwiska osoby szkolonej, numeru PESEL albo daty urodzenia w przypadku, gdy osoba szkolona nie posiada numeru PESEL, zakresu odbytego szkolenia oraz informację, w ramach jakiej kategorii prawa jazdy osoba była szkolona.
Wojewoda po otrzymaniu wniosku przekazuje go przewodniczącemu komisji, który na jego podstawie przygotowuje listy osób przystępujących do testu kwalifikacyjnego i wyznacza termin przeprowadzenia tego testu. O terminie przeprowadzeniu testu wojewoda informuje ośrodek szkolenia.
Test kwalifikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej lub przy użyciu komputerowego urządzenia egzaminacyjnego. Test kwalifikacyjny dotyczący kwalifikacji wstępnej oraz kwalifikacji wstępnej przyspieszonej obejmuje:
- test podstawowy składający się z 20 pytań – w zakresie tematów realizowanych dla części podstawowej kursu kwalifikacyjnego oraz
- test specjalistyczny składający się z 10 pytań – w zakresie tematów realizowanych dla części specjalistycznej kursu kwalifikacyjnego odpowiednio prawa jazdy kategorii C, C+E, C1 i C1+E albo prawa jazdy kategorii D, D+E, D1 i D1+E. Pytanie testowe posiada wyłącznie jedną prawidłową odpowiedź.
Poprawne udzielenie odpowiedzi na pytanie polega na wybraniu i zaznaczeniu wyłącznie prawidłowej odpowiedzi. Wybranie odpowiedzi nieprawidłowej, wybranie więcej niż jednej odpowiedzi lub niewybranie żadnej jest traktowane jako udzielenie odpowiedzi nieprawidłowej.
Wynik testu uważa się za pozytywny w przypadku udzielenia co najmniej:
- 16 poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście podstawowym
- 5 poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście specjalistycznym.
Czas trwania testu kwalifikacyjnego wynosi 45 minut.
Osoby, które ukończyły kwalifikację wstępną uzupełniającą lub kwalifikację wstępną uzupełniającą przyśpieszoną, przystępują do testu kwalifikacyjnego, który obejmuje część specjalistyczną w zakresie prawa jazdy odpowiedniej kategorii.
Test kwalifikacyjny dotyczący kwalifikacji wstępnej uzupełniającej lub kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej obejmuje test specjalistyczny składający się z 10 pytań.
Czas trwania testu kwalifikacyjnego wynosi 15 minut.
Osobie szkolonej, która uzyska pozytywny wynik testu, w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu, wydaje się świadectwo kwalifikacji zawodowej.
Kandydaci na kierowców zawodowych w Ośrodku Szkolenia znaczącą część zajęć teoretycznych odbywają się w formie e-learingu. Zajęcia praktyczne z jazdy w ruchu drogowym jak i warunkach specjalnych odbywają się na pojazdach specjalnie w tym celu zakupionych, które spełniają warunki określone stosownymi przepisami.